منوی اصلی
IT , دنیای رایانه و گوشی همراه
،:|" الهم عجل الوالیك الفرج "|:،
اگر می‌دانستید چه مقدار پول به علت تمیز نکردن لوازم به هدر می‌رود، از تعجب شاخ در می‌آورید. چراکه طول عمر فرش‌های کثیف نصف می‌شود، لباس‌های چرک خیلی سریع‌تر کهنه می‌شود، دیوارها به ناچار دوباره باید رنگ شوند، و در مورد لامپ‌ها باید گفت که ۷۵ درصد از روشنائی و کارآئی خود را در اثر گرد و غبار از دست می‌دهند. بنابراین نظافت را در اولویت قرار دهید! 

از آنجا كه بایدخانه تكانی در فاصله زمانی مشخص و در تمام بخش های خانه انجام گیرد كاری دشوار است. تمیز كردن وسایل و قسمت های مختلف خانه به یكباره نیاز به برنامه ریزی و فرصت كافی دارد. آشنایی با روش صحیح تمیز كردن هر یك از بخش های خانه و وسایل گوناگون با بافت ها و جنس متفاوت می تواند كمك شایانی برای شما باشد. پیش از شروع كار مواد و لوازم مورد نیازتان را آماده كنید.پرهیز از هرگونه تلاش بیهوده
 اگر چیزی تمیز است، پس آن را تمیز نکنید. نمی‌دانید چه‌قدر زمان به خاطر تمیز کردن چیزهائی که نیاز به نظافت ندارند و فقط به خاطر این‌که در خط حرکت نظافت شما قرار دارند، به هدر می‌رود.

صرفه‌جوئی در هزینه
همیشه به‌جای استفاده از کهنه و حوله‌های مستعمل، از پارچه، اسفنج و برس‌های مخصوص نظافت استفاده کنید. جیب شما و (محیط اطراف شما) به خاطر این‌ کار قدردان شما خواهند بود.

وسایل مورد نیاز تمیزكاری در خانهمهم ترین این وسایل عبارتند از:

- تعدادی دستمال پارچه ای از جنس نخی نازك و بدون پرز برای گردگیری و دستمال های نخی ضخیم كه به راحتی آب را جذب می كنند برای شستن زمین، اسفنج، اسكاچ و سیم ظرفشویی.
- مقداری روزنامه باطله برای تمیز كردن شیشه ها و آینه ها.
- سطل كوچك و بزرگ
- برس زمین شویی، برس مخصوص شست و شوی ناخن و مسواك مستعمل
- دستكش پلاستیكی برای محافظت از دست ها هنگام استفاده از شوینده های مختلف و دستكش نخی برای گردگیری.

نکات مهمی که در حین خانه تکانی نباید فراموش کرد

 برخی نكاتی كه در تمیز كردن خانه حتما باید رعایت شوند، اشاره كنیم:
۱) هنگام نظافت خانه به همه وسایل توجه داشته باشید، بخصوص وسایلی را تمیز كنید كه فكرنمی كنید نیاز به تمیز كردن داشته باشند. مثلا گلدان مصنوعی ای كه به نظر شما تمیز است، می تواند آنقدر گرد و خاك در خودش ذخیره كرده باشد كه برایتان ایجاد حساسیت كند.

۲) تمیز كردن تلفن را از یاد نبرید چراكه محققان دریافته اند گوشی تلفن می تواند باعث انتقال ویروس یا باكتری شود. و همین عوامل بیماری زا با لب های شما برخورد می كنند و در نهایت به دهانتان راه می یابند.

۳) نظافت سطل زباله بخصوص سطل های آشپزخانه و دستشویی نیز اهمیت بسیاری دارند. به این نكته توجه داشته باشید خالی كردن زباله به معنای تمیز شدن سطل آن نیست پس نیاز است تا خود سطل نیز هر از گاهی كاملا شسته و عاری از آلودگی شود.

۴) پرده حمام نیز احتیاج به نظافت دارد. این به دلیل آن است كه پرده ها در فضای مرطوب قرار دارند و بیشتر اوقات نمناك هستند، از این رو می توانند به محل خوبی برای رشد میكروب بدل شوند.

۵) اگر در خانه تان ماشین ظرفشویی دارید، نظافت آن را از یاد نبرید. این وسیله نیاز دارد كه هر از گاهی كاملا شسته، جرم زدایی شده و ضد عفونی گردد.

۶) الان كه  فصل سرما است، نظافت شومینه را فراموش نكنید. شومینه و دریچه خروج هوای آن را خوب تمیز كنید. به این نكته توجه داشته باشید كه اگر لوله خروج هوای شومینه گرفته باشد، گازهای مضر نمی توانند خارج بشوند و در نتیجه در فضای خانه باقی مانده و برایمان خطرآفرین می شوند.

شوینده‌ دست ساز درست کنیداگر محلول شوینده خانه‌تان تمام شده یا مارک مورد نظرتان را پیدا نکرده دیگر لازم نیست به فروشگاه بروید. در عوض این دستورالعمل‌ها را اجراء کنید که از ترکیب مواد طبیعی مثل سودا و سرکه تشکیل شده و اتفاقاً خیلی خیلی هم ارزان است و می‌تواند در تمیز کردن خانه به شما کمک شایانی بکند.

اگر مطمئن نیستید این محلول جواب می‌دهد یا نه بهتر است ابتدا مقدار کمی از آن را در گوشه‌ای از خانه‌تان امتحان کنید و پس از این که شاهد تأثیرش بودید با خیال راحت کارتان را ادامه دهید.

شیشه پاک کن (با غلظت ۷۰ درصد)

 مواد لازم
ـ ۲ لیوان آب
ـ نیم لیوان سرکه
ـ یک چهارم لیوان الکل پاک کننده
ـ یک یا دو قطره افشره پرتقال برای خوشبو شدن محلول
▪ روش استفاده:
تمام مواد را با هم ترکیب کنید و داخل شیشه اسپری بریزید سپس آن را روی پارچه نرم و یا کاغذ بپاشید و روی شیشه و آینه بکشید.
▪ نکته:
برای این که شیشه تمیزتری داشته باشید یک طرف آن را از بالا به پائین (عمودی) پاک کنید و طرف دیگر را به صورت افقی (چپ به راست). توجه داشته باشید که شیشه را در یک روز گرم و آفتابی پاک نکنید چرا که محلول خیلی زود خشک می‌شود و شیشه کدر می‌شود.

 پاک کننده لکه چربی و روغن
مواد لازم: نصف فنجان محلول کف آمونیاک و سه و نیم لیتر آب (محلول کف آمونیاک حاوی مواد پاک کننده‌ای است که می‌تواند جرم‌ها را به‌خوبی پاک کند)
موارد استفاده: هود آشپزخانه و دستگاه کباب‌پزی
طرز استفاده: اسفنج یا پارچه را به محلول، آغشته کرده و بر سطح مورد نظر بکشید و پس از آن که خوب کارتان را انجام دادید محل مورد نظر را با آب بشوئید.


 پاک کننده چند منظوره
▪ مواد لازم:
ـ ۴ قاشق سودا
ـ یک لیتر آب
▪ موارد استفاده:
پیشخوان آشپزخانه وسایل داخل یخچال، وسایل آشپزخانه طرز استفاده: محلول را با اسفنج و یا پارچه تمیز نم‌دار به‌وسیله مورد نظر بمالید و سپس با یک دستمال خشک آن را پاک کنید.

 پاک کننده لکه چربی و روغن
▪ مواد لازم: نصف فنجان محلول کف آمونیاک و سه‌ونیم لیتر آب (محلول کف آمونیاک حاوی مواد پاک کننده‌ای است که می‌تواند جرم‌ها را به‌خوبی پاک کند)
موارد استفاده: هود آشپزخانه و دستگاه کباب‌پزی
طرز استفاده: اسفنج یا پارچه را به محلول، آغشته کرده و بر سطح مورد نظر بکشید و پس از آن که خوب کارتان را انجام دادید محل مورد نظر را با آب بشوئید.

یک پاک کننده بادوام
▪ مواد لازم
ـ نیم قاچ لیمو ترش
نصف فنجان پودر بوراکس (که پودر رختشوئی است و می‌توان آن را در فروشگاه‌ها در قسمت مواد شوینده پیدا کنید)
موارد کاربرد این پاک کننده: برای زنگ زدگی‌ها و لکه‌های زنگ زده در کاسه ظرفشوئی یا کاسه‌های لعابی.
طرز استفاده: پودر را با لیمو ترش مخلوط کرده و به سطوح بمالید و با آب شستشو دهید (برای سطوح سنگ مرمر یا گرانیتی از این ماده استفاده نکنید) نکاتی در مورد لکه گیری

۱) برای لکه گیری وسایل چوبی از مقداری آب نمک غلیظ یا خمیر دندان برای پاک کردن استفاده می کنیم و سپس آنرا خشک می کنیم .

۲) برای لکه گیری دیوار ها اگر دیوار ها روغنی باشند با دستمالی نخی که آغشته به محلول آب و کمی مایع پاک کننده است آنرا تمیز می کنیم و بعد آنرا خشک می کنیم .

دیوار گچی را با پارچه ای نمناک پاک نکنید و اگر کاغذی به دیوار چسبیده است با آب گرم یا اسفنج خیس ننمائید چون پس از چند دقیقه گرم شده و کنده می شود .

۳) برای لکه گیری پنجره ها از محلول جوش شیرین و آب استفاده می کنیم.

4)برای اینکه زودتر متوجه شوید که لکه روی شیشه کدام طرف شیشه است، یک طرف شیشه را به طوری عمودی پاک و طرف دیگر شیشه را به طور افقی پاک کنید، با این روش خیلی راحت متوجه می شوید، که لکه کدام طرف شیشه است.

بهترین روش برای خانه تکانی متفاوتبرای شروع خانه تکانی لازم نیست خودتان را مجبور کنید که همه کارها یک روزه انجام شود بلکه یک برنامه هفتگی برای انجام کارهای منزل تهیه کنید وهر روز از هفته را به یک گروه از کارهای مشخص اختصاص دهید و به طور ویژه به آنها بپردازید.

اگر فکر می کنید بخشی از منزل شما بزرگ تر است یا احتیاج به تمیز کاری بیشتری دارد 2 روز از هفته را به تمیز کردن آن قسمت اختصاص دهید.به عنوان مثال معمولا اشپزخانه بیش از سایر قسمتهای خانه ریزه کاری داردبنابراین ما 2 روز اول هفته را به آشپزخانه اختصاص می دهیم.

شنبه – آشپزخانه(شستن ظروف داخل کابینت- تمیز کردن یخچال و گاز .....)
یکشنبه – آشپزخانه(شستن سرامیک کف و دیوارها-شستنن پنجره-جرم گیری هود-جرم گیری سینک....)
دوشنبه – اتاق خواب(دیوارها-کمدها-تخت خواب-شستن ملحفه.تمیز کردن کامپیوتر....)
سه شنبه – اتاق خواب بچه ها (دیواهار-پنجره-کمدها-تخت خواب-شستن پرده و ملحفه.....)
چهارشنبه – حال(تلوزیون-تابلوها -جا کفشی- لوسترو....)
پنجشنبه – پذیرایی (دیوارها-پنجره-پرده-مبلمان و لوسترو،بوفه ،شومینه...)
جمعه – سرویس های بهداشتی(شستشوی کامل حمام و دست شویی)

خانه تکانی را شروع کنید

 طبق برنامه ای که از پیش تدارک دیدید خانه تکانی را شروع کنید.

تمیز كردن مبلمان
برای تمیز كردن مبلمان از مخلوط دو قسمت سركه سفید، ۲ قسمت تربانتین و ۲ قسمت پارافین مایع با یك قسمت تینر استفاده كنید برای مبلمان چوبی كه رنگ شده است از محلول آب گرم و صابون استفاده كنید و پس از تمیز كردن با دستمال مرطوب شده با آب ساده تمیز كنید. از همین روش برای تمیز كردن مبلمان نی بامبو می توانید سود ببرید. مبلمان پارچه ای را ابتدا با جارو برقی گردگیری كنید. سپس لكه های ایجاد شده بر روی پارچه مبل را پیش از شروع شست وشوی كامل مبل برطرف كنید.

از شامپوی مخصوص شست وشوی مبلمان استفاده كنید. مقداری شامپو در یك سطل آب بریزید و با حركت دادن دست در آن كف درست كنید. از این كف برای شستن مبلمان پارچه ای استفاده كنید. قبل از شروع كار در قسمتی از مبل كه در برابر دید نیست بخش كوچكی را تمیز كنید تا از ثابت بودن رنگ پارچه مبلی اطمینان حاصل كنید.

 اگر رنگ ثابت نباشد باید تمیز كردن آن را به متخصصین شست وشوی مبل بسپارید. اگر روكش های مبل شما جدا می شوند آنها را بیرون آورده و بنا به راهنمای شست وشوی آن كه اغلب در داخل روكش دوخته شده است عمل كنید.برای تمیز كردن مبل های چرمی ابتدا چند قطره آب را روی قسمتی از آن بریزید، اگر چرم قابل شست وشو باشد آب روی آن می ماند. در این صورت می توانید آن را با شوینده مبل بشویید اما اگر چرم آب را جذب كند و تیره شود نباید آن را شست بلكه باید تنها به گردگیری آن با دستمال مربوط اكتفا كنید. بهتر است پس از شستن مبلمان چرمی آن را با واكس مخصوص چرب كنید. برای پاك كردن دیوارهای رنگ شده ابتدا آنها را لكه گیری كنید و سپس دیوارها را به طور كامل با آب و صابون یا محلول آب و مایع ظرفشویی بشویید و بلافاصله با دستمال پارچه ای خشك پاك كنید. در صورت نیاز می توانید كمی محلول سفیدكننده نیز به آب اضافه كنید.

محلول را زود به زود تعویض كنید تا خود موجب لكه شدن دیوارها نشود. دیوارهایی كه با كاغذ دیواری پوشانده شده اند را فقط در صورتی كه كاغذ قابل شست وشو باشد می توان شست. در این صورت به روش شست وشوی دیوار معمولی آنها را بشویید. فقط از سفیدكننده استفاده نكنید زیرا رنگ كاغذ را می برد.

شست وشوی پنجره ها

پنجره های رنگ شده را با دستمال آغشته با آب و صابون تمیز كنید و پنجره های آلومینیومی را به وسیله خمیری از بوراكس و آب تمیز كنید.
اطراف شیرآلات را با كشیدن مسواك آغشته به یكی از شوینده های مناسب كه در بازار موجودند تمیز كنید. سر دوش آب را باز كنید. شن ها و ناخالصی های آب را كه موجب بسته شدن منافذ دوش می شوند خالی كنید.

برای از بین بردن رسوب آب آن را با استفاده از سركه سفید و یك مسواك تمیز كنید. شیشه ها و آینه ها را با دستمال بدون پرز و محلول های الكلی مخصوص پاك كردن شیشه تمیز كنید و برای پاك كردن شیشه و آینه به جای دستمال پارچه ای از روزنامه باطله استفاده كنید.هنگام پاك كردن پنجره ها برای به هدر نرفتن انرژی و داشتن توانایی كافی برای كارها ، جهت حركت دستتان را هر از گاهی تغییر دهید تا نقاط پاك نشده را ببینید. مثلاً بعد از اینكه یك طرف شیشه را شستید موقع خشك كردن دستتان را از بالا به پایین ، و در موقع خشك كردن طرف دیگر شیشه دستتان را از چپ به راست حركت دهید .

تمیز كردن وسایل فلزی تزئینی
برای تمیزكردن اشیاء و وسایل فلزی خانه مثل ظروف دكوری یا میزهای عسلی و ... از سركه استفاده كنید تا كاملاً براق شوند .

 زدودن لكه های جا سیگاری و ظروف چای خوری
برای زدودن لكه های ناشی از سیگار در جاسیگاری و لكه چای در فنجان ها ، از دستمالی مرطوب و آغشته به جوش شیرین استفاده كنید .

تمیز كردن چربی روی اجاق گاز و دیوارهای آشپزخانه
برای این منظور پارچه ای را در سركه خیس كرده ، روی آن بمالید . بهتر و آسان تر تمیز می شود . به طور كلی سركه و چربی دشمن یكدیگرند .

نظافت دیوارها
برای‌ تمیز کردن‌ دیوارهایی‌ که‌ رنگ‌ روغنی‌ دارند، از این‌ محلول‌ استفاده‌ کنید: یک‌ سطل‌ آب‌ گرم، یک‌ دوم‌ پیمانه‌ بوراکس‌(BORAX) ، یک ‌دوم‌ قاشق‌ مرباخوری‌ مایع‌ ظرفشویی‌ و یک‌ قاشق‌ غذاخوری‌ آمونیاک؛ حین‌ استفاده‌ از محلول‌ حتماً دستکش‌ بپوشید. (بوراکس‌ را می ‌توانید از مغازه‌های‌ مواد شیمیایی‌ - بهداشتی‌ تهیه‌ کنید.)

 مخلوط‌ یک ‌پیمانه‌ آمونیاک، یک‌چهارم‌ پیمانه‌ جوش‌ شیرین‌ و یک‌ دوم‌ پیمانه‌ سرکه‌ در یک‌ سطل‌ آب‌ داغ‌ نیز فرمول‌ دیگری‌ برای‌ تمیز کردن‌ سطح‌ دیوارهای‌ رنگ‌ روغنی‌ و یا کاشی‌ و سرامیک‌ است.

شست و شوی کاشی‌ و سرامیک‌
شوره‌ و سفیدک‌ روی‌ کاشی‌ و سرامیک‌ را می ‌توان‌ با مالش‌ دادن‌ یک‌ تکه‌ لیموترش‌ یا دستمال‌ آغشته‌ به‌ سرکه‌ روی‌ سطح‌ مورد نظر از بین‌ برد. واکس‌ اتومبیل‌ تمیز کنندهِ خوبی‌ برای‌ کاشی‌ است. آن‌ را به‌ کار گیرید و پیش‌ از خشک‌ شدن‌ با دستمال‌ نرم‌ مالش‌ دهید.
برای‌ پاک‌ کردن‌ لکه‌ از روی‌ آجر، سطح‌ مورد نظر را با آجر مشابه‌ دیگر بسایید و یا از تکه‌ای‌ سنبادهِ نرم‌ کمک‌ بگیرید.

سینك ظرفشویی
سینك ظرفشویی را چنانچه لعابی باشد با سفیدكننده ها و رخشا بشویید و در صورتی كه استیل باشند با دستمال آغشته به سركه سفید و سپس با جوش شیرین و اسكاچ خوب بسایید. در آخر با آب آبكشی كرده و با دستمال ابری خشك كنید تا اثر آب روی آن باقی نماند. پره های هواكش ها را در ظرفی از محلول آب و مایع ظرفشویی خیس كنید و پس از چند ساعت با یك برس خوب بشویید تا دوده و چربی از آنها زدوده شود.

 تمیز کردن وسایل برقی قسمت‌ بیرونی‌ و دیواره‌های‌ وسایل‌ برقی‌ را بعد از پاک‌ کردن‌ با دستمال‌ مرطوب، به‌ وسیله‌ پنبه‌ آغشته‌ به‌ الکل‌ صنعتی‌ براق‌ و تمیز کنید.
برای‌ جرم‌ گیری‌ اتوی‌ بخار و رفع‌ گچ، مقداری‌ سرکه‌ سفید (سرکه‌ تصفیه ‌شده) داخل‌ محفظه‌ آب‌ آن‌ بریزید. بعد از ۲۴ ساعت، آن‌ را خالی‌ کنید؛ و سپس‌ با چند بار پر و خالی‌ کردن‌ از آب، محفظه‌ را شستشو دهید.

بخش‌های‌ قابل‌ شستشوی‌ آبمیوه‌گیری‌ ممکن‌ است‌ در اثر استفاده‌ زیاد رنگ‌ گرفته‌ باشند. برای‌ پاک‌ کردن‌ و نیز جلوگیری‌ از رنگ ‌گرفتن‌ آنها، یک ‌دوم‌ فنجان‌ مایع‌ سفید کننده، یک‌ چهارم‌ فنجان‌ جوش‌ شیرین‌ و چهار فنجان‌ آب‌ گرم‌ را با هم‌ مخلوط‌ کنید و با اسفنج‌ روی‌ قسمت‌های‌ مورد نظر بمالید. همچنین‌ می ‌توانید به‌ مدت‌ ده‌ دقیقه‌ آنها را در این‌ مایع‌ بخیسانید. سپس‌ بشویید و کاملاً خشک‌ کنید.یکی‌ دیگر از لوازم‌ برقی‌ که‌ بیشتر خانم‌ها با آن‌ مشکل‌ دارند مایکروویو است. برای‌ تمیز کردن‌ این‌ وسیله، نیمی‌ از یک‌ لیموترش‌ بزرگ‌ را در کاسه‌ ای‌ آب‌ قرار دهید و بگذارید پنج‌ تا ده‌ دقیقه‌ (بسته‌ به‌ میزان‌ کثیفی‌ دستگاه) در مایکروویو بجوشد. بخار لیمو باعث‌ تبخیر لکه‌های‌ چرب‌ می ‌شود و بوی‌ بد را از میان‌ می ‌برد. در پایان‌ با یک‌ دستمال‌ کتانی‌ خشک‌ دیواره‌های‌ داخل‌ دستگاه‌ را تمیز کنید.

دستمال‌ آغشته‌ به‌ آب‌ لیموترش‌ تازه‌ یا الکل‌ نیز برای‌ تمیز کردن‌ مایکروویو و از بین ‌بردن‌ چربی‌ها بسیار سودمند است. هرگز از دستمال‌ زبر، اسکاچ‌ یا سیم‌ ظرفشویی‌ برای‌ تمیز کردن‌ دستگاه‌ استفاده‌ نکنید. برای‌ پیشگیری‌ از پاشیدن‌ چربی‌ غذا به‌ دیواره‌ها بهتر است‌ هنگام‌ پخت‌ روی‌ غذاهای‌ چرب‌ را با سلفون‌ بپوشانید.

 اثر انگشت‌ بچه‌ها بر صفحه‌ تلویزیون‌ منظره‌ نازیبایی‌ به‌ وجود می‌ آورد. تلویزیون‌ را هنگام‌ تمیز کردن‌ خاموش‌ کنید. ابتدا با یک‌ دستمال‌ خشک‌ غبار آن‌ را بگیرید؛ و سپس‌ با پنبه‌ آغشته‌ به‌ محلول‌ آب‌ و الکل‌ صفحه‌ تلویزیون‌ را تمیز کنید. الکل‌ لکه‌های‌ چرب‌ و اثر انگشت‌ را برطرف‌ می‌ کند. 

توصیه‌ می‌شود از دستمال‌ حوله‌ای‌ و پرزدار استفاده‌ نکنید. دیواره‌های‌ غیرشیشه‌ ای‌ تلویزیون‌ را نیز می ‌توانید با پارافین‌ مایع‌ براق‌ کنید و با دستمال‌ خشک، چربی‌ اضافی‌ را بگیرید و براق‌ کنید. این‌ روش‌ برای‌ تمیز کردن‌ ضبط‌ صوت‌ و ویدئویی‌ که‌ رنگ‌ تیره‌ دارند هم‌ مناسب‌ است.

تمیز کردن ظروف
ظروفی که ماهی در آن می‌ماند بوی بدی می‌گیرد برای برطرف کردن بوی آن چند روش می‌توان به کار ببندید:

۱ ) باید ظروف را در آب خیس کنید و مقداری (یک قاشق قهوه‌خوری) پودر خردل به آن بیفزایید و به هم بزنید.

۲ ) می‌توان مقداری سرکه در ظرف به همراه آب بریزید و بوی آن را بردارید.

۳ ) قابلمه را تا نصف آب بریزید و کمی قهوه اضافه کنید و به جوش آورید.

۴ ) راه دیگری که برای رفع بوی ماهی از ماهیتابه می‌توانید به کار بندید، استفاده از چای کهنه دم است برای این منظور مقداری چای کهنه دم را درون ماهیتابه بریزید تا جوش بیاید و طبق معمول همیشه آن را بشویید.برای از بین بردن بوی دست‌هایتان توصیه می‌شود که کمی سرکه به همراه نمک به کف دستتان بمالید و خوب مالش دهید سپس با آب سرد و صابون بشویید.

 قبل از اینکه شروع به شستن بشقاب‌ها کنید، آنها را درون ظرف بزرگ‌تری که پر از آب کرده اید، قرار دهید. سپس چند قاشق سرکه به آب اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید تا سرکه تمام چربی‌ها را به خود بگیرد، سپس بشقاب‌ها را بشویید. ابتدا تفاله‌های چای را از فلاسک خالی کنید، سپس مقداری آب گرم در فلاسک ریخته، کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه نموده و یک اسکاچ نرم داخل فلاسک بیندازید، در آن را ببندید و خوب تکان دهید، تا تمیز شود و بعد با آب گرم کاملا شست‌وشو دهید. اگر قوری شما جرم گرفته است، قوری را پر از آب کنید و مقداری آبلیمو در آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا بجوشد. قوری شما کاملاً تمیز می‌شود.

ظرفشویی آساناگر برای شستن ظرف، وسیله دسته بلندی در اختیار ندارید خود می توانید ابتکار به خرج دهید. یک گیره بزرگ کاغذ را به ابر یا پارچه ظرفشویی وصل کنید و از آن به منزله دسته استفاده کنید، به این ترتیب از زبر یا کثیف شدن ناخن و انگشتان شما هنگام ظرفشویی جلوگیری خواهد شد.

 رقیق کردن مایع ظرفشویی
برای صرفه جویی در مصرف مایع ظرفشویی می توانید آن را با آب رقیق کنید. یعنی مایع ظرفشویی را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط ساخته و درون ظرفی (مانند بطری خالی مایع ظرفشویی) بریزید. در عین حال که از تاثیر آن کاسته نمی شود، از لحاظ اقتصادی بسیار باصرفه خواهد بود.

 زدودن لکه از ظروف نچسب و بچسب
برای پاک کردن ماهیتابه یا قابلمه هایی که سوخته و ته گرفته، هرگز با قاشق یا دیگر وسایل فلزی به جان آنها نیفتید، زیرا نتیجه چیزی جز خراشیده شدن ته ماهیتابه یا قابلمه نخواهد بود. برای آنکه این کار را به راحتی انجام دهید به روش زیر عمل کنید؛ ته ظرف سوخته مقدار زیادی جوش شیرین بریزید و آن قدر آب به آن اضافه کنید که فقط مرطوب شود، بگذارید چند ساعت بماند.

معمولاً با این اقدام می توانید قسمت سوخته را بلند کنید و ظرف را به راحتی بشویید. لکه های سرسخت را هم از ظروفی که معمولاً غذا به ته آنها نمی چسبد می توان به روش زیر از بین برد؛ دو قاشق غذاخوری جوش شیرین، نصف فنجان سرکه و یک فنجان آب در ظرف بریزید و به مدت ۱۰دقیقه بجوشانید.

 بوی نامطبوع یخچال
برای برطرف كردن بوی نامطبوع یخچال ، مقداری پنبه آغشته به وانیل در آن قرار دهید یا مقداری جوش شیرین را در ظرفی ریخته و در یخچال بگذارید .
منبع : yjc.ir
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic