منوی اصلی
IT , دنیای رایانه و گوشی همراه
،:|" الهم عجل الوالیك الفرج "|:،
همزمان با افزایش تهدیدها و اعمال فشارهای نظامی، سیاسی و اقتصادی علیه ایران اسلامی توسط غرب با راهبری آمریكا، مسئولان كشوری و لشکری كشورمان از طرح احتمال بسته شدن تنگه هرمز در صورت عملی شدن تهدیدهای دشمنان خبر دادند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛ چندی پیش یکی از مقامات آمریکایی در اظهار نظری ادعا کرده بود که در صورت وقوع جنگ احتمالی در "خلیج فارس"، ایران توانایی بستن "تنگه هرمز" را نخواهد داشت. اما با بررسی دقیق موقعیت جغرافیایی تنگه هرمز و توانایی‌های نظامی ایران در بستن تنگه هرمز، با استناد به گزارش‌های مستند موسسات امنیتی غربی می‌توان متوجه شد که ایران به راحتی می‌تواند این تنگه حیاتی را بسته و اجازه عبور نفت‌کش‌های غربی از این تنگه را ندهد.

جغرافیای تنگه صد در صد ایرانی

تنگه هرمز  آبراهی است كه دریای عمان را به خلیج فارس متصل می‌كند. این تنگه یكی از سوق الجیشی‌ترین مناطق جهان و مهم‌ترین تنگه دنیا  محسوب می‌شود، چرا كه شاهراه نفتی جهان است و روزانه به طور میانگین بیش از 17 میلیون بشكه نفت از منطقه به سراسر جهان حمل و نقل می‌شود كه بالغ بر 40 درصد از نفت حمل و نقل شده در جهان است. 

                  

"هرمز" تنگه‌ای صددرصد ایرانی

طول این آبراه ۱۵۸ کیلومتر و عرض آن بین ۵۶ تا ۱۸۰ کیلومتر است. ژرفای تنگه هرمز به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی "شبه جزیره مسندم" ۱۸۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌ است.

شریان اقتصاد نفت جهان

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز دنیا در خلیج فارس قرار داشته و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد. 

طبق آمار، هشت  كشور جهان نفت خود را از این تنگه به سراسر جهان منتقل می‌كنند و كارشناسان تخمین می‌زنند كه در صورت بسته شدن این تنگه جهان با كمبود 16 الی 20 میلیون بشكه نفت مواجه شود. از این رو تنگه هرمز به سان برگ برنده‌ای در دستان جمهوری اسلامی ایران است كه با آن می‌تواند هر زمان كه اراده كند معادلات را هم در منطقه و در جهان به نفع خود تغییر دهد.


                      

                       
آیا ایران توانایی و امكانات بستن تنگه هرمز را دارد؟

همزمان با افزایش تهدیدها و اعمال فشارهای نظامی، سیاسی و اقتصادی علیه ایران اسلامی توسط غرب با راهبری آمریكا، مسئولان كشوری و لشکری كشورمان از طرح احتمال بسته شدن تنگه هرمز در صورت عملی شدن تهدیدهای دشمنان خبر دادند.

                 

                 

                 

تهدید به بسته شدن تنگه هرمز توسط ایران موجی از وحشت را در میان كشورهای غربی به وجود آورد و سران و كارشناسان غربی شروع به ارائه تحلیل‌های درباره تهدید احتمالی ایران كردند. اهم تحلیل‌های آنها پیرامون سه سوال اساسی است، نخست اینكه آیا احتمال بستن تنگه هرمز وجود دارد و ایران چقدر در این تصمیم خود استوار و پابرجاست؟ دوم اینكه، آیا اساساً جمهوری اسلامی ایران توانایی و امكانات لازم به منظور بستن این تنگه را در اختیار دارد؟ و نهایتاً این پرسش برای غرب به وجود آمد كه در صورت عملی شدن تهدید ایران؛ بسته شدن این آبراه استراتژیك چه پیامدهایی را  برای غرب درپی خواهد داشت؟
به گزارش "مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیك آمریكا(CSIS)"، نیروهای نظامی ایران بین دو تا سه هزار مین‌ دریایی هوشمند در اختیار دارند که وزن هر کدام به 300 کیلو می‌رسد. به گزارش این مرکز معتبر آمریکایی، مین‌های ایرانی تهدیدی جدی برای ناوهای هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس و بویژه تنگه هرمز هستند، به‌طوری که در صورت انفجار، هر کدام از این مین‌ها می‌توانند یک سوراخ بزرگ در بدنه ناو هواپیمابر آمریکایی ایجاد کنند که باعث غرق شدن آن شود.

"رهبر معظم انقلاب: ما هم در برابر تهدید به جنگ و تهدید به تحریم نفتى، تهدیدهائى داریم"

مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه (90.11.14) اعلام كردند كه ایران در برابر كنار گذاشتن برنامه هسته‌ای خود تسلیم غرب نمی‌شود و هشدار دادند كه ایران به تحریم‌ها پاسخ خواهد داد: "البته آن‌ها و دیگران بدانند - می‌دانند هم - كه ما هم در برابر تهدید به جنگ و تهدید به تحریم نفتى، تهدیدهائى داریم كه در وقت خودش، آن وقتى كه لازم باشد، ان‌شاءاللَّه اعمال خواهد شد."

ایشان در ادامه فرمودند: "یكى دیگر از نقاط مثبت ما در این مدت، ارتقای جهش‌وار در اثرگذارى در مسائل عمده‌ منطقه و مسائل جهان است. امروز نظام جمهورى اسلامى، یك كشور اثرگذار است؛ «آرى» و «نه» او در مسائل منطقه، حتّى در مسائل جهانى اثر می‌گذارد؛ این براى كشور خیلى مهم است."

             

در صورت تحریم، یك قطره نفت نیز از این تنگه عبور نمی‌كند

رحیمی، معاون اول رئیس جمهور در تاریخ (90.10.13) نیز اعلام كرد كه اگر صادرات نفتی ایران تحریم شود، ایران تنگه هرمز را خواهد بست و هشدار داد كه در صورت تحریم صادرات نفت ایران، یك قطره نفت نیز از این تنگه عبور نخواهد كرد. کارشناسان اقتصادی معتقدند در صورت مسدود شدن این آبراه حیاتی، بازار نفت دنیا با کمبود 16.5 تا 20 میلیون بشکه‌ای مواجه خواهد شد که در این صورت بهای هر بشکه نفت به حدود 2.5برابر میزان فعلی یعنی به 250 دلار خواهد رسید.

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز این موضوع را مورد بررسی قرار داده‌اند و به شکل میدانی نیز منطقه تنگه هرمز را مورد بازدید و بررسی قرار داده و  براساس این بررسی‌ها معتقدند که در همین لحظه به این مهم ایمان داریم که جمهوری اسلامی ایران بدون شلیک حتی یک تیر قادر به انجام کاری است که در حکم ریختن بنزین بر روی اقتصاد آمریکا و اروپا است. 

كشورها به قوانین مربوط به تنگه هرمز عمل کنند

 ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در این زمینه با اشاره به الزامات بسته‌ شدن تنگه هرمز اظهار داشت: "عبور و مرور کشتی‌ها از تنگه هرمز قوانین مختص به خود را دارد و این قوانین بر اساس تعهدات جهانی تدوین شده که از طرف همه کشورها باید اجرا شود".

این عضو كمیسیون قضایی مجلس ادامه داد: هر یک از طرفین باید به قوانین مربوط به تنگه هرمز عمل کرده و به تعهدات خود پایبند باشند، در غیر این صورت ایران می‌تواند از طریق توقف حرکت کشتی‌ها پاسخ اقدامات غیرقانونی آنها را بدهد.

وی تصریح كرد: برخی کشورها در حال حاضر از طریق اقدامات غیرقانونی مانند ارسال ناوهای جاسوسی به آب‌های خلیج فارس و افزایش صادرات نفت خود از طریق تنگه هرمز برای جایگزینی کمبود نفت ایران در بازارهای جهانی، موجب تحمیل فشارهای مضاعفی به کشور شده‌اند، همچنین بسیاری از این کشورها هزینه آمد و شد خود را نیز پرداخت نکرده‌اند.

ابوترابی تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند پاسخ این اقدامات را از طریق مسدود کردن قانونی این تنگه بدهد.

این عضو كمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر موضع عزت و اقتدار پارلمان نهم خاطرنشان كرد: مجلس نهم به دنبال اثبات عزت و اقتدار مردم ایران است به همین خاطر کمیسیون حقوقی قضایی از طریق تدوین لوایحی نظیر بررسی وضعیت تنگه هرمز تلاش می‌كند موقعیت ایران را در فضای جهانی تثبیت كند.

بستن تنگه هرمز برای ایران مانند نوشیدن یک لیوان آب است

"امیر دریادار حبیب‌الله سیاری" "فرمانده نیروی دریایی ارتش" کشور در پاسخ به اظهارت اخیر پنتاگون مبنی بر "عدم توانایی ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز حتی برای یک روز" گفت: بستن تنگه هرمز برای ایران مانند نوشیدن یک لیوان آب است. 

مگر اینکه منافع کشور به خطر بیفتد!

"سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی"، نیز در زمینه توانایی ایران در بستن تنگه هرمز ضمن اشاره به وجود برنامه این کار گفت: "برای بستن تنگه هرمز طرح داریم، چرا که یک فرد نظامی باید برای هر موضوع، طرحی داشته باشد اما مبادرت به انجام این کار نخواهیم کرد؛ مگر اینکه منافع کشور به خطر بیفتد".      

"رسانه‌های غربی از تحقق بستن تنگه هرمز می‌گویند"

پایگاه تحلیلی "فارن‌پالیسی" به عنوان یکی از معدود نشریاتی که همه سیاستمداران آمریکایی آن را مطالعه می‌کنند در مورد تهدید ایران برای بسته شدن تنگه هرمز نوشت: بسته شدن تنگه هرمز حتی برای دو هفته عواقب قابل توجهی برای اقتصاد جهانی خواهد داشت، به‌طوری که این اختلال می‌تواند قیمت نفت را تا 50 دلار ظرف چند روز افزایش دهد.


            

در مدت 48 ساعت از بسته نگه داشتن تنگه هرمز، بازارهای غربی دچار فروپاشی خواهند شد

"وردون داف" نظامی سابق آمریكایی در دوران جنگ ویتنام و نویسنده مشهور ویترنزتودی، در مقاله‌ای برای تبیین تهدید جمهوری اسلامی ایران برای بستن تنگه هرمز نوشت: ایران نه تنها قادر است تنگه هرمز را ببندد و هر كشتی نظامی و غیرنظامی را در صدها مایل دورتر از سواحل خود هدف قرار دهد، بلكه قادر است این تنگه را تا زمانی كه لازم باشد بسته نگه دارد، ظرف 48 ساعت از بسته نگه داشتن تنگه هرمز، بازارها و ارزهای غربی دچار فروپاشی خواهند شد. وی تأكید كرد: نتایج اقتصادی چنین اقدامی، غیرقابل جبران خواهد بود. 

   

در همین راستا سال گذشته که زمزمه بسته شدن تنگه هرمز توسط ایران در جهان انتشار یافت، در حالی که تنها سه روز از تحریم نفتی ایران از جانب غرب گذشته بود تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز باعث شد قیمت جهانی نفت که تحت تاثیر بحران یورو به کمتر از 90 دلار رسیده بود دوباره سه رقمی شد و به 101 دلار در هر بشکه رسید.          

پایگاه خبری داوجونز با اشاره به تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز در پاسخ به فشارها و تهدیدهای غرب تصریح کرد: اگر تجربه تحریم نفتی 1973 تکرار شود، بهای هر بشکه نفت به 440 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

           

تنگه هرمز اساساً یكی از بزرگترین برگ‌های برنده ایران است؛ چرا كه حتی با بستن موقتی و یا حداقل ناامن كردن این آبراه به راحتی می‌توان معادلات را چه در منطقه و چه در جهان به نفع خود تغییر دهد البته در مورد این تصمیم نهایی برای عملی كردن این تهدید تنها مقام معظم رهبری  تصمیم می‌گیرند./

سلماز ابراهیم زاده

منبع : yjc.ir 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات