منوی اصلی
IT , دنیای رایانه و گوشی همراه
،:|" الهم عجل الوالیك الفرج "|:،
سونامی بدون آسیب‌زدن به این مسجد تمامی خانه‌های اطراف را شسته و با خود برده بود.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران؛  در روز ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان مردم در حال سپری کردن نخستین روزهای تعطیلات کریسمس بودند، خبر وقوع همزمان زمین‌لرزه و سونامی در غرب سواحل اندونزی دنیا را تکان داد.


این فاجعه نزدیک به ۲۳۰ هزار نفر را به کام مرگ کشاند و خسارات مالی فراوانی بر جای گذاشت.

یکی از عکس‌های تکان‌دهنده‌ای که از سونامی در آن زمان در خبرگزاری‌ها منتشر شد، ساختمان مسجدی سفیدرنگ را نشان می‌داد که چندان خسارتی ندیده بود، در حالی که اثری از خانه‌هایی که تا پیش از آن دور تا دور این مسجد بنا شده بودند، دیده نمی‌شد. سونامی بدون آسیب‌زدن به این مسجد تمامی خانه‌های اطراف را شسته و با خود برده بود.
سونامی بدون آسیب‌زدن به این مسجد تمامی خانه‌های اطراف را شسته و با خود برده بود

در دهمین سالگرد وقوع سونامی مرگبار نزدیک به ۷ هزار روحانی مسلمان، بازماندگان سونامی و نیروهای امدادگر در این مسجد که قدمتی ۱۳۵ ساله دارد، یاد قربانیان این فاجعه طبیعی را گرامی داشتند. این مسجد در باندا آچه، شهری در استان آچه در غرب اندونزی، بنا شده است.

استاندار آچه در مراسم یادبود قربانیان از مردم داخل و خارج کشور برای کمک‌هایشان جهت بازسازی این منطقه تشکر کرد و گفت: حس همدردی اندونزیایی‌ها و جامعه بین‌الملل به احیای دوباره آچه کمک زیادی کرد.

این مراسم بزرگ‌ترین گردهمایی در این مسجد از ده سال پیش تا کنون بوده است. استان آچه بیشترین خسارت را در پی وقوع سونامی متحمل شد. تنها در این استان ۱۷۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

روز جمعه (۵ دی) در شهر ساحلی میولابوه پرچم‌ها به حالت نیمه‌افراشته درآمدند. امواج سونامی ده سال پیش در این شهر با ۳۵ متر ارتفاع، رکورد بیشترین ارتفاع موج را از خود بر جای گذاشتند.

مراسم یادبود در سریلانکا و تایلند

افزون بر اندونزی، مراسم یادبود قربانیان سونامی در کشورهای همجوار نیز که متحمل خسارات جانی و مالی فراوان شده بودند، برگزار شد.

در ساحل کائو لاک در تایلند در مراسمی به زبان آلمانی، سفیر آلمان در تایلند پیام یوآخیم گاوک، رئیس‌جمهور آلمان را قرائت کرد. طبق اطلاعات رسمی ۵۳۴ شهروند آلمانی قربانی سونامی بزرگ ده سال پیش شده‌اند. این افراد در حال گذراندن تعطیلات کریسمس در مناطقی بودند که سونامی آن‌ها را در برگرفت.

رئیس‌جمهور آلمان در پیام یادبود خود با بازماندگان این فاجعه ابراز همدردی کرده و نوشته است: ترس از غرق شدن، غم از دست دادن عزیزان و نگرانی بر سر بازگشت که روز‌ها یا هفته‌ها به طول انجامید، آثاری از خود بر جای گذاشت که بسیاری هنوز هم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

در سریلانکا نیز که از جمله کشورهای خسارت‌دیده به شمار می‌رود، قطاری ویژه ۲۰۰ بازمانده این فاجعه را به نقطه‌ای برد که ده سال پیش یکی از امواج قوی سونامی درست در‌‌ همان نقطه، به یک واگن قطار برخورد و آن را از ریل خارج کرد. این واگن که چند تن وزن داشت، چندین متر روی زمین کشیده شده و جان ۱۶۰۰ تن را گرفت. مجموعا در سریلانکا ۴۰ هزار تن جان خود را در سونامی سال ۲۰۰۴ از دست دادند.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic